15 Temmuz 2017 Cumartesi

INSTAGRAM'DA DM, GT, TKP, UNF, VB. KISALTMALAR NE DEMEK ?

 Merhaba arkadaşlar bügün sizlerle Instagram'da bazı kısaltmalar hakkında bazı bilgiler vermeye çalışacağım.

Popüler sosyal medya platformu Instagram düzenli olarak kullanımında artış göstermektedir. Milyonlarca paylaşımın yapıldığı Instagram'da en sık yapılan işlemlerden birisi de instagram facebook ile giriş olsa da bazı kullanıcılar tarafından da bazı kısaltmalar kullanılmaktadır. Bunlardan en sık kullanılanları gt, dm, tkp, unf v.b gibi kısaltmalardır. Peki Instagram kısaltmaları ne anlama gelmektedir. Detaylar...


INSTAGRAM'DA DM, GT, TKP, UNF, VB. KISALTMALAR NE DEMEK ?
GT NE DEMEK ?
 Bir tür takipçi arttırma kelimesidir. Açılımı takip edeni geri takip ederim anlamındadır. Bu kişileri takip ederseniz, onlarda sizi takip edecektir. 
DM NE DEMEK ?
 DM ise Instagram mesajlaşma formunun yani Direkt Mesaj’ın kısaltılmışıdır. Yani özel mesaj anlamına geliyor. 
TKP NE DEMEK ?
 Aslında tahmin edilmesi çok zor değil. Yine GT gibi takipçi edinme amacıyla yazılan kısaltmadır. 
UNF NE DEMEK ?
 UNF ise unfollow’un kısaltılmasıdır. Genellikle unf=unf şeklinde görebilirsiniz. Yani takip ettikten sonra unfollow ederseniz yani takip etmekten vazgeçerseniz o da sizi takip listesinden silecektir. Yani takipçi kasma amaçlı bir kısaltmadır.
 10K, 10M, 10B NE DEMEK ? 
Takipçi sayısının yanında K veya M harfini görmüşsünüzdür. K ne demek diye merak ediyorsanız 1000 (bin) M ise milyon demek.
Örneğin 15 K yazıyorsa o kişinin 15 000 takipçisi var demektir. 2.5 M yazıyorsa 2.5 milyon takipçisi var demektir.
OFFİCİAL NE DEMEK ?
 Ünlülerin hesaplarının sonunda official yazısı görebilirsiniz. Bunun anlamı o hesabın resmi hesap olduğunu ifade etmesidir. aynı isme sahip birçok hesap varsa bazıları fan sayfası olabilir bazıları sahte olabilir official yazılı olan hesaplar genelde gerçek hesaptır ancak kesinlikle gerçek hesap diyemeyiz, o kişi belki official yazılı olmayan bir hesaba sahip olabilir.
EX3 EX5 NE DEMEK ?
Ex2 ex 6 ex7 gibi kısaltmalar karşılıklı beğeniyi ifade ediyor. sonundaki sayı kaçsa o kadar fotoğrafınızı beğeneceğini ifade ediyor. Fotoğraf beğenisi kazanmak için o kişinin fotoğraflarını beğenin.
#TBT NE DEMEK ?
 Daha önce çekilmiş bir fotoğrafın paylaşılması anlamındadır. Yani yeni fotoğraf olmadığını anlatıyor.
#TB NE DEMEK ? 
TBT ile aynı anlama gelmektedir. Throwback’in kısaltmasıdır.
SON FOTO KARŞILIKLI NE DEMEK ? 
Bu da hesabınızdan gönderdiğiniz son fotoğrafların karşılıklı olarak beğenilmesi anlamına gelir.
SFS NE DEMEK ? 
Instagramda SFS karşılıklı profil paylaşımı demektir. Karşılıklı olarak profil paylaşımı yapılarak daha çok takipçi kazanılır.
STALK NE DEMEK? 
Stalk Instagram ve Twitter gibi sosyal medya uygulamaları ile bilinir hale gelmiştir. stalkın günümüzde kullanılan anlamı birisini gizli gizli izlemek takip etmektir. örneğin birisinin sosyal medya hesaplarını takip etmeden ya da sahte hesaplar üzerinden takip ederek izlemektir.
STAKLAMAK NE DEMEK ?
 Birisini Instagram Twitter Snapchat Whatsapp gibi uygulamalar üzerinden gizlice izlemek ve takip etmek demektir.
SPAM NE DEMEK ? 
Spam istenmeyen yorum ve mesajlara deniliyor. Yani örneğin bir fotoğrafın altına fotoğraflarla ilgisiz yorumlar yaptığınızda bu spam’dir.
Twitterda da buna benzer kısaltmalar mevcuttur. Takipçi sayısını arttırma amaçlı olarak RT ve FAV kısaltmaları kullanılmaktadır.
RT NE DEMEK ? 
RT retweet’in kısaltmasıdır. Yani tweetlerini retweet ettiğiniz kişiler de sizin tweetlerinizi retweet edecektir. Karşılıklı anlaşma ila takip sayınızı arttırabilirsiniz.
FAV NE DEMEK ? 
Fav ise yine retweet gibi karşılıklı olarak birbirinizin tweetlerini favorilere eklemektir. Bu şekilde Twitter hesabı daha popüler bir görünüme kavuşur. Böylece insanlar kendisini daha önemli hissederler ve egoları tatmin olmuş olur. Bazı kimseler ise ticaret amaçlı açtıkları hesapları reklam, butik ya da satış amacıyla hazırlamaktadır. Bu kısaltmaları kullanarak instagram facebook ile giriş yap ile popüler ve geniş kitlelere yayılabilen hesaplar oluşturmaktadırlar.


Evet arkadaşlar bugün sizlere Instagram'da bazı kısaltmalar hakkında bahsetmeye çalıştım.

Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir.


Bir sonraki makalemde görüşmek dileğiyle...

Hoşçakalın Takipte Kalınız😊

6 yorum: